Uwaga ósmoklasisto!
Informacje dla uczniów klas ósmych dotyczące wyboru publicznej szkoły ponadpodstawowej oraz struktura szkolnictwa po szkole podstawowej.
Poniżej znajdują się linki, z których warto skorzystać.
- Informacje dla uczniów o postępowaniu rekrutacyjnym
- Informator o zawodach szkolnictwa branżowego - Informator zawiera szczegółowy opis 219 zawodów, podzielonych na 32 branże
- Aktualna struktura szkolnictwa po szkole podstawowej
Wybór szkoły po ukończeniu ósmej klasy to ważna decyzja, która może wpłynąć na Twoją przyszłość. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc w podjęciu decyzji:
-
Rodzaj szkoły: Zdecyduj, czy chcesz iść do szkoły średniej (liceum, technikum czy szkoła zawodowa). Liceum daje ogólne wykształcenie i przygotowuje do matury, technikum łączy naukę przedmiotów ogólnokształcących z zawodowymi, a szkoła zawodowa kształci w konkretnym zawodzie.
-
Twoje zainteresowania: Zastanów się, co Cię interesuje. Jeśli lubisz przedmioty ścisłe, technikum może być dobrym wyborem. Jeśli interesujesz się przedmiotami humanistycznymi, rozważ liceum z profilem humanistycznym.
Szkoła podstawowa i szkolnictwo średnie
Obowiązkowe kształcenie w szkole podstawowej polega na uczęszczaniu uczniów do 8-letniej szkoły podstawowej. Podstawowym kryterium jest wiek ucznia – dzieci, które ukończyły 7 rok życia i odbyły roczną edukację w przedszkolu objęte są obowiązkiem szkolnym. Nauka w szkole podstawowej jest nieodpłatna i kończy się egzaminem ósmoklasisty.
Zgodnie z uchwałą nr LXXXVI/2591/24 w sprawie składania wniosków o przyjęcie do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Miasto Łódź, w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2024/2025 wniosek o przyjęcie do klas pierwszych liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Miasto Łódź, dla absolwentów szkół podstawowych można składać do dowolnej liczby szkół, które prowadzą takie postępowanie.
Terminy rekrutacji na rok szkolny 2024/2025
Czy wybór zawodu to trudna decyzja?
Tak, z pewnością tak! A najlepiej wiedzą o tym uczniowie klas 7 i 8. Dlatego też, żeby ułatwiać podjęcie decyzji uczniowie tych klas uczestniczyli w wycieczkach zawodoznawczych do Pracowni Edukacji Przedzawodowej przy ul. Franciszkańskiej. Tam zmierzyli się z trudnymi zadaniami: zbudowanie układu elektrycznego na podstawie schematu i sprawdzenie jego działania oraz toczenie na tokarce do drewna breloka do kluczy.
Zgodnie z uchwałą Nr LXVIII/2017/22 w sprawie składania wniosków o przyjęcie do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Miasto Łódź, w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024 w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024 wniosek o przyjęcie do klas pierwszych liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Miasto Łódź, dla absolwentów szkół podstawowych można składać do dowolnej liczby szkół, które prowadzą takie postępowanie.
TERMINY REKRUTACJI na rok szkolny 2023/2024
Czas pomyśleć o przyszłości
Nadszedł czas, by uczniowie klas 7 i 8 pomyśleli o tym, co chcą robić w przyszłości, o jakim zawodzie marzą i jaką ścieżkę edukacyjną wybrać. Pomocą w tym zakresie może być udział w warsztatach organizowanych w Pracowni Edukacji Przedzawodowej we współpracy z ŁCDNiKP.
Zgodnie z uchwałą nr LIV/1627/22 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 19 stycznia 2022 r. w sprawie składania wniosków o przyjęcie do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Miasto Łódź, w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2022/2023 wniosek o przyjęcie do klas pierwszych liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Miasto Łódź, dla absolwentów szkół podstawowych można składać do dowolnej liczby szkół, które prowadzą takie postępowanie.
- Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2022/2023 - UMŁ
- Oferta szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec